Whatsapp

Varisel Varis Çorapları

Varis Çorapları, VariselVarisel Varis Çorapları damar rahatsızlıkları ile ilgili şikayetleri gidermek amacıyla iki ayrı basınç sınıfında ve diz altı,diz üstü ve külotlu tiplerinde üretilmiştir. Çoraplarımız venöz damar hastalıkları, şişkin ve yorgun bacaklar gibi dolaşım sistemi rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Varisel Varis Çorapları, doğru basınç ve doğru bedende, tıbbi basınç profili standartlarına uygun olarak imal edilmişlerdir.  Basınç sınıflarına uygun kalınlıktaki elastik iplik olarak Du Pont Likra kullanılır ve hem boyuna hem de enine esnekliğiyle topuk ve bilekten başlayarak tam ve dogru oturma, basıncın da doğru aktarılmasına sebep olur.

 

(Tıbbi Bilgi)

Varisli Venler ve Semptomları

Dolaşım sistemi kalp, toplar ve atar damarlar ile kılcal damarlardan oluşmaktadır. Damarların bir parçası olan kapakçıklar kanın damarlarda ters yönde akışına engel olup, kasların yardımıyla beraber kanın kılcal damarlardan toplar damarlara, daha sonra da kalbe ulaşmasını sağlar. Kapakçıkların görevini yapamaması kanın geri akışına, kan basıncının artmasına ve sonuç olarak venlerin daimi olarak uzayıp, genişleyip deforme olmasına neden olur. Bu durum hastada ağrılara yol açabilir.

Varisli Venlerin Göstergeleri

Kozmetik Semptomlar

Ciltte renk değişimi

Ciltte soyulma

Cilt ülserleri

Varisli venler

 

Fiziksel Semptomlar

Bilekte ödem

Kaslarda zayıflama

Bacaklarda kaşınma ve ağrı

Kılcal damarlarda fonksiyon bozukluğu

 

Fonksiyonel  Semptomlar

 

Bacaklarda ağırlık hissi

Uzun süreli ayakta ya da oturma pozisyonlarında rahatsızlık

 

(Basınç Sınıfına Göre Ürün Grubu)

 

Klas 1 – Düşük Basınç (Bilekte 18-21 mmHg)

 

Endikasyonları:

- Yorgun ve şişkin bacaklar

- Damar düzensizlik belirtileri

- Yüzeysel venlerde varis oluşumu başlangıcı

-  Venal tromboz ve embolizm riskinin arttığı durumlar

 

Klas 2 – Orta Basınç (Bilekte 23-32 mmHg)

 

Endikasyonları:

- Kronik venöz yetersizliği ve venöz bacak ülserlerinin tedavisi

- Ödem tedavisi

- Hamilelik döneminde oluşan varisler

- Postoperatif ve postravmatik şişkinlikler

 

(Anahtar Kelimeler)

Varis çorapları, basınçlı çoraplar, tıbbi çoraplar,  medikal çoraplar, Klas 1 çoraplar, Klas 2 çoraplar

 

(Ürün)

VARİSEL DESTEK VE KONFOR SERİSİ

Uzun süreli oturma ve ayakta durmalar sonrası bacaklarda ağırlık ve yorgunluk hissi oluşabilir. Damar rahatsızlıklarına dönüşebileceği anlamına gelmeyen bu semptomlar uygun medikal çözüm olan Varisel Destek ve Konfor Serisi Çoraplar ile tedavi edilebilirler.

Varisel Destek ve Konfor Serisi bilekte uyguladığı 15-20 mmHg basınç ile günlük aktiviteler, uzun ayakta kalmalar veya uzun süreli  yolculuklarda bacaklarda ihtiyaç duyulan dinlendirici etkiyi yapar. Bacaklardaki şişkinlik ve yorgunluk hissini ortadan kaldırır. Yüksek kaliteli ipliği ve ince dokuması sayesinde kolay giyilir ve şık durur, varisli venlerin önlenmesine destek olur.

(Anahtar Kelimeler)

Profilaktik, dinlendirici, koruyucu varis çorabı, yolculuk çorabı, seyahat çorabı, hafif basınçlı günlük çorap, yorgunluk çorabı

 

(Ürün)

VARİSEL ANTİ-EMBOLİ ÇORAPLARI

(Tıbbi Bilgi)

Derin Ven Trombozu (DVT) ve Emboli nedir?

Derin toplar damarlarda oluşan pıhtıya tromboz adı verilir. Pıhtı, kan akışkanlığının değiştiği ve kümeleştiği durumlarda oluşur. Derin toplar damarların vücutta en çok bulunduğu bölge bacaklar ve uyluktur.

Pıhtının derin toplar damarda parçalanıp damar sisteminde kan akış yönünde ilerlemesi neticesinde vücudun başka bir bölgesinde damar tıkamasına emboli adı verilir. Emboli kanın dokuyu veya organı beslemesine engel olabilir. Çeşitleri itibariyle, pıhtı akciğer atardamarı veya onun dallarından birini tıkayacak olursa, ortaya çıkan klinik tabloya akciğer embolisi (pulmoner emboli,PE), beyinin herhangi bir bölümüne giden kan akışını ani olarak kesmesi durumuna beyin embolisi, doğum esnasında bebeğe ait çeşitli hücreler, saç ve benzeri oluşumların annenin dolaşımına girerek kalp ve solunum sisteminin çökmesine neden olan çeşidine de amniyon sıvı embolisi denir. Tıkanan damarın çapı ne kadar genişse klink tablo o ölçüde ağır olur.

 

Derin Ven Trombozuna neler sebep olur?

Genellikle toplar damar iç duvarında oluşan hasar neden olur. Bu hasar, fiziksel, kimyasal yada biyolojik faktörlere bağlı olabilir. Nedenler arasında en çok; cerrahi müdahaleler, ciddi travma, inflammasyon veya bağışıklık sistemi yanıtı bulunur. Cerrahi işlem sonrası, yatak istirahatı sonrası hastalarda gözlenir. Kan akımı, giderek yavaşlar, durma noktasına gelir.

DVT büyük cerrahi işlemler sonrası hastaların %20 sinden fazlasında görülmektedir. Bu oran büyük ameliyatlar sonrası %40-%60’ı bulabilmektedir. (AHRQ 2008, ICSI 2008)

 

Derin Ven Trombozunun önlenmesinde Varisel  Anti-Emboli Çoraplarının Kullanımı

DVT ve PE’den korunmada rutin kullanımda olan uygulamalar ilaç tedavisi ve mekanik korunma yöntemlerini içerir. Elastik, basınçlı anti-emboli çoraplarının kullanımı etkin ve hasta açısından ekonomik mekanik korunma yöntemlerinin başında gelmektedir.

 

Değişken basınçlı Varisel Anti-Emboli Çorapları,  yüksek kaliteli ince dokuması ile ayak bileğinde 18mmHg seviyesinde basınç uygularken, basınç değerlerini  yukarılara çıktıkca azaltarak,  toplardamar içerisinde kan akımını hızlandırır, pıhtı oluşumuna engel olur. 

 

Paylaş

Çorap Sepeti © 2021 | Bu site C2C Yazılımı® C2C E-Ticaret sistemi ile hazırlanmıştır