Whatsapp

Sütyen Nedir?

 

Sütyen bayanların göğüslerini toparlamak ve dik tutmak amacıyla kullandıkları iç çamaşır kategorisinde yer alan bir üründür. Saten, dantelli, pamuklu, destekli, desteksiz olmak üzere daha birçok çeşitte ve renkte modelleri yer almaktadır. Bayanlar tarafından göğüsleri kıyafetler altında gizlemek, olduğundan dolgun göstermek ya da vücut hatlarını ön plana çıkarmak için günlük hayatta sürekli kullanılan ürünler arasındadır. İç çamaşırı kategorisinde bayanların vazgeçilmez parçaları arasında yer almaktadır. Zamanla bu günlük hayatın parçası olmaktan çıkarak spor giyiminde ve gece giyiminde de sık gördüğümüz parçalardan biri haline gelmiştir.

Göğüsleri toparlamak ya da dolgun göstermek için en başta doğru sütyen seçimi önemli olmaktadır. Dantelli ya da saten modeller oldukça ilgi çekici olsa dahi günlük hayatta sürekli olarak bu seçimler yapmak rahatsız olmanıza neden olacaktır. Bu nedenle bu tarz seçimler özel günlere saklanmalıdır. En doğru seçimi yaparken bedeninizi bilmek ve sağlıklı bir seçimlere ilerlemek sizin için daha iyi olacaktır. Spor yapan biriyseniz ve buna uygun sütyen almak istiyorsanız atlama ve sıçramalar sırasında sizi rahatsız etmeyecek sıkı sütyen modellerine bakmanız gerekmektedir. Günlük yaşamda ise daha rutin bir gün geçeceğini düşerek sıkı, göğsünüzü baskı altında tutacak modellerden kaçınmalı, terinizi emecek ve sağlıklı bir şekilde hava almasını sağlayacak pamuklu, destekli, desteksiz modellere yönelebilirsiniz.

Sütyen bedenleri iki ölçüden meydana gelmektedir. Beden ve bone (cup) olarak adlandırılmaktadır. Beden kişinin fiziksel durumuyla ilgiliyken bone (cup) ölçüsü göğüslerin büyüklüğüne bağlıdır. Genel olarak göğüs ölçüleri beden büyüklüğüyle ilişkilendirilirken her modele özel olarak bone üretilmemektedir. Siz de bedeninizi nasıl ölçeceğinizi merak ediyorsanız elinize mezurayı alarak göğüslerinizin alt kısmından mezurayı göğüs kafesinize doğru sararak göğüs ölçünüzü kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Sırtınızın düz bir biçimde olmasına doğru bir ölçüm sonucu almak için özen göstermelisiniz. Örnek verecek olursak ölçünüz 80 ise kullanmanız gereken beden ölçüsü de 80 olacaktır. Sütyen modelleri 5 cm lik aralıklarla yükseleceğinden 76 gibi değerler çıkması halinde de 80 bedene yönelmeniz doğru olacaktır. Sütyen fikri ilerleyen zamanlarda korselerinde oluşmasında etkili olmuştur.

Paylaş

Çorap Sepeti © 2021 | Bu site C2C Yazılımı® C2C E-Ticaret sistemi ile hazırlanmıştır